موافقت احتمالی اپل با افزایش قیمت تراشه‌های TSMC؛ قیمت آیفون بیشتر می‌شود؟


چند روز قبل اکونومیک دیلی نیوز با انتشار گزارشی اعلام کرد که TSMC به اپل اعلام کرده می‌خواهد قیمت تولید تراشه‌‌ها را برای سال 2023 افزایش دهد ولی ظاهرا این شرکت قیمت‌های جدید را رد کرده و نپذیرفته است. حالا این منبع خبری در گزارش جدید دیگری می‌گوید اپل با افزایش قیمت تراشه‌ها موافقت کرده است.

براساس این گزارش، TSMC به مشتریان خود ازجمله اپل و انویدیا اطلاع داده که قصد دارد قیمت ویفرهای تراشه 8 اینچی را تا 6 درصد و ویفرهای تراشه 12 اینچی را تا 5 درصد افزایش دهد. در ابتدا، ظاهرا اپل به این شرکت تولید کننده نیمه هادی تایوانی اعلام کرده که افزایش قیمت را نمی‌پذیرد. اما اخبار جدید حاکی از آن است که اپل، قیمت جدید تعیین شده توسط TSMC را پذیرفته است.

تراشه‌های TSMC گران‌تر می‌شوند

اپل یکی از مشتریان اصلی TSMC است، این شرکت تراشه‌های دستگاه‌های اپل مانند آیفون، آیپد و مک را تامین می‌کند. با توجه به تعداد بالای سفارش‌هایی که اپل هر سال به این شرکت می‌دهد، مذاکره در مورد قیمت‌های پایین‌تر برای این شرکت نسبت به بقیه شرکت‌ها آسان‌تر است. با این حال، گاهی افزایش قیمت‌ها به دلیل شرایط فعلی اقتصاد جهانی اجتناب ناپذیر است.

اکونومیست دیلی نیوز اشاره می‌کند که علیرغم تقاضای کمتر برای خرید گوشی‌های هوشمند، رایانه‌ها و تبلت‌ها در سال جاری میلادی، کمبود تراشه همچنان کل صنعت را تحت تاثیر قرار داده است.

طبق گزارش‌ها، TSMC روی تراشه جدید A17 Bionic اپل کار می‌کند که اولین تراشه‌ای است که با فرآیند 3 نانومتری ساخته می‌شود. انتظار می‌رود در آینده از همین فناوری برای ساخت تراشه های M3 اپل استفاده شود. تراشه A16 Bionic اپل که توسط TSMC ساخته شده، از فناوری 4 نانومتری استفاده می‌کند. با این حال، اپل آن را منحصر به مدل‌های گران قیمت آیفون 14 پرو نگه داشته است.

این موضوع نشان می‌دهد که اپل ممکن است در آینده از همین رویکرد برای سایر محصولات پیروی کند و تراشه‌های جدید و گران‌تر را برای محصولات پریمیوم خود حفظ کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 56 = 66