هشدار همتا: آیفون ۱۴ رجیستر نشده و قاچاق است


سامانه همتا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد تاکنون هیچ یک از مدل‌های آیفون 14 در هیچ رویه‌ای (مسافری یا تجاری) رجیستر نشده و گوشی‌های موجود در بازار، قاچاق هستند. این در حالی است که تعدادی از این گوشی‌ها به صورت مسافری وارد کشور شده فرصت یک ماهه رجیستری آن‌ها گذشته است.

بیش از یک ماه از عرضه گوشی‌های آیفون 14 در بازارهای جهانی گذشته اما تکلیف این گوشی هنوز در ایران مشخص نیست. در همین راستا سامانه همتا به واحدهای صنفی در مورد این گوشی‌ها هشدار داد.

در اطلاعیه همتا آمده است که با توجه به عدم واردات قانونی این گوشی‌ها، تمامی مدل‌های آن در بازار قاچاق هستند، لذا به کلیه واحدهای صنفی توصیه شده تا زمان تعیین تکلیف وضعیت واردات قانونی آیفون 14، از خرید و فروش آن خودداری کنند:

«متاسفانه واحدهای صنفی متخلف با وعده و وعید، این گوشی‌ها را به مردم می‌فروشند که ضروری است اتحادیه‌های مربوطه و نهادهای نظارتی با آن‌ها برخورد کنند. لازم به ذکر است در استعلام اصالت سامانه همتا، قاچاق بودن این گوشی‌ها اعلام می‌شود. استعلام اصالت از طریق ارسال شناسه 15 رقمی IMEI به سامانه همتا از درگاه‌های کد دستوری #7777*، سایت hamta.ntsw.ir و اپلیکیشن همتا امکان‌پذیر است. شناسه IMEI با شماره‌گیری کد دستوری #06#* روی دستگاه یا از روی جعبه قابل ملاحظه است. همچنین، قاچاق بودن این گوشی‌ها به محض قرار دادن سیم‌کارت در قالب پیامک از طرف سامانه همتا اعلام می‌شود.»

پیش از این و در اواسط مهرماه، «محمدرضا عالیان» سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل درباره رجیستری گوشی‌های آیفون 14 به دیجیاتو گفته بود با توجه به اینکه شناسه گوشی‌های جدید آیفون در سامانه ثبت نشده، تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد نه بازرگان‌ها می‌توانند این کالا را وارد کنند و نه امکان رجیستر آن در شبکه ارتباطی کشور وجود دارد. این درحالی است که طی یک روز این امکان برای مدت کوتاهی فراهم شد اما مجددا این فرآیند تعلیق شد.

تصویری که به دست دیجیاتو رسیده نشان می‌دهد که دست کم در دو سه روز گذشته، انواع مدل‌های آیفون 14 در گمرک، ارزش‌گذاری نیز شده‌اند با این وجود هنوز رجیستری آن‌ها میسر نیست.

این در حالی است که فرصت یک ماهه یا به تعبیری همان دوران خاکستری آیفون 14هایی که به صورت مسافری وارد کشور شده، گذشته است و مالکین آنها در بلاتکلیفی به سر برده و هیچ اقدامی برای فعالسازی گوشی‌شان نمی‌توانند انجام دهند. این گوشی‌ها ممکن است هیچ گاه نتوانند در شبکه ثبت شوند و مشکلاتی را برای دارندگان آنها ایجاد کند. پیگیری دیجیاتو از نهادهای مربوطه فعلا بی نتیجه مانده و در صورت نشر اخبار جدید، این خبر تکمیل خواهد شد.

در پایان باید خاطرنشان کرد که مشخص نیست عدم رجیستر سری جدید آیفون به تلاش‌های دولت و مجلس برای ممنوعیت واردات این گوشی‌ها باز می‌گردد یا علت دیگری دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

73 – 70 =